Péče o dětský chrup

Péče o dětský chrup

RADY RODIČŮM:      Děti potřebují ten nejlepší začátek pro zdravé zuby po celý život!!

První zuby začínají dítěti prořezávat zhruba od šestého až dvanáctého měsíce. Zpravidla se jedná o dolní řezáky. Po ukončení třetího roku mají děti prořezány všechny dočasné zuby. Je jich  celkem dvacet. Existuje mnoho důvodů proč intenzivně a důkladně pečovat již o tyto dětské zuby. Zdravé dočasné zuby mají vliv na vývoj čelisti, žvýkání a hlavně na správnou výslovnost. Zubní kaz na dětských zubech může také způsobit kaz na stálých dospělých zubech, nebo může mít vliv na poruchu vývoje těchto zubů.

Kolem šestého aždvanáctéhorokudítětejsoudočasnézuby nahrazovány stálým chrupem, který nám musí vydržet sedmdesát let! RODIČE MUSÍ VŠTĚPOVAT SVÝM DĚTEM PRAVIDELNOU PÉČI A SPRÁVNÉ NÁVYKY HYGIENY DUTINY ÚSTNÍ. A jejich děti si tak udrží zdravé zuby po celý život.

MODEL PŘIROZENÉHO PROŘEZÁVÁNÍ ZUBŮ:

Zdroj: COLGATE – www.colgate.com

1.1   PRENATÁLNÍ OBDOBÍ

V těhotenství se zvyšuje náchylnost ke vzniku zánětu dásní, proto je nutno aby si nastávající maminky pravidelně čistily zuby zubní pastou s protizánětlivými účinky.

Nastávající maminky by měly navštívit svého zubního lékaře již na začátku těhotenství. Zárodky zubů se zakládají a vyvíjejí se již během těhotenství. Dobrá ústní hygiena a pestrá strava bohatá na výživné látky jsou dostatečnou zárukou, že matka i dítě budou mít zdravé a odolné zuby.

1.2   VĚK 0-2 ROKY

Než se objeví první zuby, čistíme miminku ústa, jazyk a dásně pravidelně gázou nebo kouskem čisté látky. Jakmile se první zoubky prořežou, navštivte s miminkem svého zubního lékaře nejpozději ve dvanácti měsících věku dítěte. Rodiče by měli dítěti čistit zuby alespoň 2x denně; vždy po snídani a před spaním. Budí-li se vaše miminko v noci žízní, podávejte mu v láhvi čistou vodu. Nelze podávat sladký čaj, mléko nebo, nedej  bože, sladkou limonádu. Jinak bude vaše dítě do tří let bezzubé. Pro čištění zoubků používejte dětský zubní kartáček lehce potřený dětskou zubní pastou, která obsahuje fluoridy. Známkou zdravých úst jsou růžové dásně, sněhobílé zoubky a žádné zdroje bolesti.

1.3   VĚK 2-6 LET

V předškolním věku učte dítě uchopit zubní kartáček do jeho ruky a vést jej v ústech. Používejte dětský zubní kartáček, který dítě snadno uchopí. Čistěte dítěti zuby alespoň 2x denně; po snídani a před spaním. Důsledně dočišťujte dítěti zoubky nejméně do 6ti let věku!! Jakmile se dítě naučí vyplivovat zubní pastu a vyplachovat ústa vodou, postupně zvyšujte množství zubní pasty až na velikost hrášku.

1.4   VĚK 6 A VÍCE

Čistěte zuby alespoň 2x denně; před spaním a po snídani. Učte dítě čistit i jazyk, aby bylo úst odstraněno maximum škodlivých bakterií. Používejte takový dětský kartáček, který dítě snadno uchopí. Pravidelně sledujte a kontrolujte své dítě až do jedenácti let, kdy je většina dětí schopna si zuby čistit sama. Postupně seznamujte své dítě s čištěním zubů pomocí zubní nitě.

1.5   SPORT A DĚTI

Mnoho dětí pravidelně sportuje. Dehydratace dětí při sportování může způsobit úbytek slin. Slazené a kyselé nápoje (energetické nápoje) tak mohou velice snadno poškodit sklovinu zubů. Správně by děti měli pít čistou vodu před, během i po skončení sportovní aktivity!! Při pravidelném sportování velice vzrůstá pravděpodobnost úrazů obličeje, čelistí i zubů. Používejte nezbytné chrániče, helmu a při kontaktních sportech i chrániče zubů.

1.6   ÚRAZY A PRVNÍ POMOC

VYRAŽENÝ ZUB A PRVNÍ POMOC

Jestliže si vyrazíte stálý zub, není nic ztraceno. Je nutno zachovat klid a rychle reagovat:

1)      Najděte zub. Zub držte za korunku a nedotýkejte se kořene. Zub nesmí uschnout, proto ho neotírejte a nedávejte do dezinfekce.

2)      Je-li zub čistý, uchopte jej za korunku a lehce ho ihned zatlačte do zubního lůžka. Skusem zkontrolujte správnou polohu. Je-li špinavý, opláchněte zub mlékem nebo vodou a vložte ho mírným tlakem do zubního lůžka. Ani to není moc bolestivé.

3)      Fixujte zub skousnutím do přeloženého kapesníku.

4)      Okamžitě vyhledejte zubního lékaře

Jestliže nemůžete zub vrátit zpět:

1)      POUŽIJTE pro zamezení vyschnutí vodu, studené mléko nebo zub uložte do dutiny ústní mezi zuby a tvář. ŽÁDNÁ DEZINFEKCE.

2)      Okamžitě vyhledejte zubního lékaře!!

1.7   STRAVA A VÝŽIVA

Pestrá zdravá strava s maximálním omezením přísunu sladkých jídel a nápojů velmi pozitivně působí na celkové zdraví dutiny ústní. Náchylnost ke vzniku zubního kazu se rapidně zvyšuje počtem slazených jídel a nikoli množstvím požitého cukru.

POZOR: CHIPSY A KOLOVÉ NÁPOJE JE NEJAGRESIVNĚJŠÍ KOMBINACE PRO SKLOVINU ZUBŮ VAŠICH DĚTÍ!!